Makaleler » ANTRENMAN & BESLENME » DOĞADAN GELEN GÜZELLİK..

asdasdasdas dasdasdasd
resimKonu
 

Doğadan Gelen Güzellik

Günümüzde sadece yediklerimize, içtiklerimize değil, kullandığımız her ürüne dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü değişime uğramış ürünler, bizi güzelleştirmeye çalışırken sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.


Kullanılan kozmetik ürünlerin yüzde 60’ı cilt tarafından emiliyor. Spreyler, parfümler ve pudralar solunum yoluyla, dudak ürünleri yutularak, kullandığımız kremler ise derimiz tarafından emiliyor. Bu da cildimiz için kullandığımız ürünlerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Kozmetik dünyası da yavaş yavaş bunun bilincine vardı ve organik ürünlere ağırlık vermeye başladı.

Püf noktası
Organik ürün alırken dikkat edilmesi gerekenler
● Her bitkisel ya da doğal ürün organik olmuyor. Organik ürünlerin en önemli özelliği sertifikalı ve organik sertifikalı bitkilerden elde edilen ekstreler ile yağlardan üretilmiş olması. Organik bir ürünün sağlıklı olduğunu anlamak için IMO, Ecocert, ICEA gibi organik olduğunu belirleyen uluslararası sertifikalara sahip olması gerekiyor.
● Organik ürün satın alırken mutlaka etiketlerinin okunması gerekiyor. İçeriğinde paraben, izotiyazolin, formaldehid gibi sentetik koruyucular bulunan ürünler organik olmuyor.
● Organik olarak satışa sunulan ürünlerin ambalajları çevreye zarar vermemeli, geri dönüşümlü olmalı.
● Organik kozmetiklerin üretiminde mineral yağlar ve parafinler kullanılmıyor.
● PEG (polietilenglikkol) gibi sentetik emülgatörler ve SLS (sodyumlaurilsülfat) ya da SLES (sodyumlauriletersülfat) gibi tensidler kullanılarak üretilmiş vücut losyonları ve şampuanlar gibi kozmetik ürünler organik olmuyor. Doğal kozmetiklerin tam içerikleri CTFA veya INCI isimleriyle ambalaj üzerinde yer alıyor.
● Organik ürünler üretilirken hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması gerekiyor. Aynı zamanda bu ürünlerin üretim aşamasında da çevreye zarar verilmemesine dikkat ediliyor.

Organik ürünlerin yararları
● Organik kozmetikler, insan bedenine tam uyumlu ürünler olduğu için kanser ve benzeri hastalık risklerini en aza indiriyor.
● Organik kozmetik ürünlerde kullanılan hammaddeler hem cilde hem de vücuda yarar sağlıyor.
● Organik ürünler özellikle hassas ve sorunlu ciltler için uygun. Bu kozmetiklerin içeriğinde bitkisel ürünler olduğu için alerji yapma riskleri olmuyor.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır