Makaleler » ANTRENMAN & BESLENME » AMİNO ASİT ÇEŞİTLERİ

asdasdasdas dasdasdasd
resimKonu
 

Vücudumuzda sudan sonra en çok bulunan madde proteindir. Proteinler, birbirine peptit bağlarıyla bağlanmış amino asitlerden oluşur. Amino asitler proteinleri meydana getiren yapı taşlarıdır ve dokuların yenilenmesi ve yeni kas yapımı için metabolizmanın kullandığı en önemli maddelerdendir. Amino asitlerin vücut tarafından emilimi proteinlere göre daha kolaydır. Ortalama 20 tane amino asit vardır; esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitler olarak iki farklı grupta toplanırlar. Her amino asidin nitrojen sayısı aynıdır ama karbon sayısı farklıdır.

 

Amino Asitler

Vücudumuz bazı amino asitleri kendi üretebilir ama bazılarını üretemediği için dışarıdan almak zorundadır. Esansiyel (temel) amino asitler, vücut tarafından üretilemez ve hayati önemi olan protein sentezinin vücutta devam etmesi için temel amino asitlerin dışarıdan besin veya takviye gıda yoluyla alınması gerekir.

 

Protein tüketildiği zaman, midede pepsin enzimi ile parçalanmaya başlayan ve ince bağırsaklara kadar parçalanmaya devam eden proteinler, amino asitlerine ayrılır. Tekli, ikili ya da üçlü gruplara bölünen amino asitlerden tek başına olanlar kana karışarak karaciğer tarafından emilirler. Karaciğerden tekrar kana karışarak vücudun herhangi bir yerinde başka bir amino asite dönüşebilirler. Amino asitlerin tamamı tekrar protein sentezine katılmaz. Nitrojen olarak kalan kısımlar idrar olarak dışarı atılırken, karbon olarak kalanlar ise vücutta yağ depolarında saklanır.

 

Amino Asit Formları

Spor yapanlar ve kas yorgunluğu çekenler için amino asitler etkili bir destektir. Protein tozundan çok daha hızlı sindirilirler ve kas gelişimi açısından daha etkilidirler. Amino asitler tablet, toz ve sıvı olarak üç farklı formda kullanılabilir. Daha çok spordan sonra yeni kas oluşumunu desteklemek için kullanıldığı gibi, spordan önce ve spor sırasında kas gelişimine yardımcı olmak için de kullanılır.

 

1. Tablet Amino Asitler

En yaygın olarak kullanılan amino asit türüdür. Her markanın tablet (hap) boyutu farklılık gösterse de genelde tablet şeklindeki amino asitler büyük olduğu için yutulmaları zor olabilir. Ortalama 15 dakikada kana karışırlar. Ilık suyla içilirlerse bu süre daha da kısalacaktır. Fiyat olarak en uygun amino asit çeşidi tablet olanlardır. Tablet amino asitlerin tercih edilme sebepleri belirgin bir tatlarının olmaması ve kullanım kolaylıklarıdır.

 

2. Toz Amino Asitler

Toz amino asitler su ile karıştırılarak tüketildiği için tatlarını belirgin bir şekilde alırsınız. Ama ne yazık ki güzel bir tatları yoktur. Bu yüzden içimi zordur. Tablet amino asitlere göre tek avantajları kana daha hızlı karışıyor olmalarıdır.

 

3. Sıvı Amino Asitler

Likit Amino olarak da bilinen sıvı amino asitler çok yüksek değerde saf amino asit içerirler. Kana çok hızlı karışırlar ve doğruca kaslara etki ederler. Farklı aromalara sahiptirler ve tat olarak toz amino asitlere göre daha içilebilir haldedirler. Fiyat açısından tablet ve toz amino asitlere göre daha pahalı olmalarına rağmen en çok tercih edilen amino asit türüdür.

 

Kompleks Amino Asit

Kompleks amino asitler, birden fazla amino asidin özel olarak formüle edilerek bir araya gelmesi ile elde edilen amino asit türüdür.

Kompleks amino asitler, sağlık ve performans iyileştirme amaçlı kullanılabilir. Yorgun ve zayıf hissettiğinizde, kompleks amino asitler enerjinizi yükseltmeye yardım edecektir. Protein, kan şekerinin ani yükselmesini engeller, kas dokusu oluşturur, iyileşme dönemindeki hastalar ve uzun hareketsizlik dönemi geçiren kişilerde doku oluşumu sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Kompleks Amino Asit Tipleri

• Serbest form: Sindirime uğramadan hemen emilir, kas ve dokular tarafından hemen kullanılır.
• Di-Tripeptidler: Çabuk sindirilip kullanılırlar.
• Protein tabletleri: Amino asitler protein zincirlerinin içindedir.
• BCAA: Kas tarafından alındığında enerjiyi açığa çıkarmak için dallar kırılır.

 

Kompleks Amino Asit Kullanılan Durumlar

• Yıpratan hastalıklar 
• Ameliyat sonrası dönem
• HIV
• Kanser terapisi 
• Düşük bağışıklık sistemi
• Yorgunluk
• Performans artışına destek olmak
• Yemek yerine almak
• Obezite
• Diyabet
• Hipoglisemi

 

Kullanım dozu, kiloya göre doktor tarafından belirlenir. Multivitamin, multimineral, B vitamini kompleksi, keratin ve antioksidanlar ile birlikte alındığında daha başarılı sonuçlar verir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır